utorak, 30. lipnja 2015.

FOTO: Otvorena nova 'Violeta' tvornica za proizvodnju deterdženata i osobne higijene

U prisustvu članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine, privrednika, medijskih predstavnika, te brojnih zvanica iz javnog, političkog i kulturnog života Bosne i Hercegovine i regiona, danas je u Grudama pušten u rad novi pogon tvornice deterdženata i dječijih pelena Violeta.
Petar Ćorluka, vlasnik Violete: Ljubičasta priča o uspjehu počiva na stalnom učenju
Novootvorenu tvornicu Violete je svečano pustio u rad Mladen Ivanić, Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Gdin. Ivanić je ovom prilikom, između ostalog izjavio: "Iznimna mi je čast otvoriti pogon u koji su utkana najnovija tehnološka dostignuća, koja će kroz našu zemlju ući na evropska tržišta. Za nas, koji ovdje živimo, ipak je važnija važnija činjenica da će ova tvornica u samom startu osigurati budućnost za mnoge porodice.“
"Ovo je važan trenutak u razvoju naše tvrtke i našeg brenda. Violeta postaje ravnopravan konkurent velikim internacionalnim brendovima u novim kategorijama u cijeloj regiji. Ukupna investicija od oko 40 miliona KM osigurat će mnoga direktna i indirektna radna mjesta u Grudama i cijeloj BiH, kroz distributivne, prodajne, marketinške i druge aktivnosti.
Nadamo se da će naš primjer potaći i druge domaće tvrtke da ulažu u proizvodnju, koja je ključ razvoja države, a za Violetu, ovo je još jedan uspjeh u dugogodišnjem kontinuiranom razvoju", istaknuo je gospodin Petar Ćorluka, predsjednik Uprave Violete, napominjući da osim ekološki osviještene proizvodnje, koja podrazumijeva vlastiti izvor vode, solarno energetsko napajanje i potpunu efikasnost bez otpadnih voda, tvornica zadovoljava najviše svjetske standarde automatizacije i energetske efikasnosti.
Tvornica tekućih deterdženata će, brzinom od 6000 litara na sat, proizvoditi deterdžente za rublje i ručno pranje suđa, te omekšivače i ostala sredstva za osobnu higijenu. 
U okviru tvornice, prvi put u Europi, za proizvodnju super upijajućih pelena iznimne mekoće, koristit će se najsuvremenija japanska tehnologija (Air Dry Technology) s brzinom linije od 800 pelena u minuti i automatskom pakirkom, koja će, prvi put u Europi, biti instalirana u Bosni i Hercegovini. Napredna tehnologija omogućava proizvodnju super upijajućih pelena iznimne mekoće, sa minimalnim rizikom izazivanja iritacija za bebu, postavljajući nove standarde u proizvodnji i kvaliteti dječijih pelena.
Većina proizvoda iz postrojenja Violeta već se nalazi na trgovačkim policama širom Bosne i Hercegovine, kao i na brojnim inostranim tržištima. Uskoro se očekuje i plasiranje novih proizvoda iz kategorije osobne higijene.
Violeta je regionalni lider u proizvodnji higijenskih proizvoda, izvozi u preko 15 zemalja. Violeta ima vlastite firme u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji, u ostale zemlje u okruženju izvozi preko svojih distributera. Između ostalog Violeta proizvodi toaletni papir, kuhinjske brisače, maramice, salvete, pelene za bebe, dječije vlažne maramice, higijenske uloške, pelene za odrasle, kozmetičke vlažne maramice itd.
U nekim kategorijama Violeta je apsolutni lider u prodaji proizvoda u BiH s udjelom u tržištu od preko 50 posto za kategorije kuhinjski brisači, toaletni papir, baby maramice i maramice. Violeta je najprepoznatljiviji domaći brend i najprodavaniji BH brend van granica države.
Violeta je veliki uspjeh ostvarila i u zemljama u regiji, u Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i Kosovu, gdje u nekim kategorijama proizvoda tržišni udjeli Violete prelazi 25 posto.
Nakon puštanja u rad nove tvornice tekućih deterdženata i nove linije za proizvodnju dječijih pelena, treba napomenuti da će tvornica tekućih deterdženata proizvoditi:
- Deterdžente za ručno pranje suđa;
- Deterdžente za rublje;
- Omekšivače i
- Sredstva za osobnu higijenu (šamponi, kupke i dr.).
Osnovne karakteristike tvornice tekućih deterdženata:
- Proizvodnja 6000 litara/h;
- Format boca od 50 ml – 5000 ml;
- Vlastiti izvor vode;
- Solarni paneli i energija;
- Nula otpadnih materija, ekološki projekt
- Energetski visokoiskoristivi proces;
- Vlastita proizvodnja ambalaže;
- Fleksiblno pakiranje sa termoskupljajućom folijom;
- Moderan način pakiranja, kodiranja i etiketiranja i
- Robot za paletizaciju.

nedjelja, 28. lipnja 2015.

FOTO - Ovo su strateške firme, firme s poteškoćama i firme za privatizaciju u FBiH

Na spisku firmi za privatizaciju, a koji nije fiksan, nalazi se ukupno osam firmi u Federaciji BiH. Sa druge strane, u usvojenom Programu rada i plana privatizacije za 2015. godinu nalazi se ukupno 14 preduzeća. Vlada Federacije BiH sa spiska usvojenog plana privatizacije skidala je i na njega dodavala privredna društva.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na 11. sjednici na prijedlog premijera Fadila Novalića razmatrala Informaciju o primjeni Uredbe o vršenju ovlaštenja u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala iz nadležnosti Federacije BiH.
Na toj sjednici donesen je Zaključak prema kojem se usvaja Informacija o primjeni Uredbe o vršenju ovlaštenja u privrednim društvima sa učešćem državnog kapitala iz nadležnosti Federacije BiH.
Također, zadužena je Agencija za privatizaciju Federacije BiH da odmah pripremi Plan privatizacije sa prijedlozima modela i načina privatizacije za osam privrednih društava iz kategorije preduzeća za privatizaciju, te je zaključeno da će Vlada Federacije BiH formirati Direkciju za upravljanje privrednim društvima sa poteškoćama.
Vlada Federacije BiH je, prema Informaciji koju je usvojila, izvršila kategorizaciju privrednih društava u tri kategorije i to strateška privredna društva kojih ima ukupno 21, privredna društva s poteškoćama u poslovanju (23) i privredna društva sa učešćem državnog kapitala za privatizaciju (osam).
U kategoriji strateških privrednih društava nalaze se: BH Gas d.o.o. Sarajevo, BH Telecom d.d. Sarajevo, Ceste d.d. Mostar, Filmski centar Sarajevo d.o.o. Sarajevo, Hrvatske pošte d.o.o. Mostar, Igman d.d. Konjic, JP Autoceste FBiH d.o.o. Sarajevo, JP BH Pošte d.o.o. Sarajevo, JP Ceste FBiH d.o.o. Sarajevo, JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, JP Elektroprivreda HZHB d.d. Mostar, JP Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar, Međunarodni aerodrom Sarajevo d.o.o. Sarajevo, JP Nacionalni park Una d.o.o. Bihać, Lutrija BiH d.o.o Sarajevo, Operator Terminali Federacije d.o.o. Sarajevu, RMU Banovići d.d. Banovići, Union banka d.d. Sarajevo, Unis Ginex d.d. Goražde, Unis Group d.o.o. Sarajevo i Željeznice FBiH d.o.o Sarajevo.
U kategoriji privrednih društava sa poteškoćama u poslovanju nalaze se: Agrokomerc d.d. Velika Kladuša, Binas d.d. Bugojno, BNT Tvornica mašina i hidraulike d.d. N. Travnik, Fabrika duhana d.d. Mostar, Feroelektro d.d. Sarajevo, Hidrogradnja d.d. Sarajevo, IP Krivaja d.o.o. Zavidovići, JP BH Airlines d.o.o. Sarajevo, JP Bosanskohercegovačke šume d.o.o. Sarajevo, JP Šume Herceg Bosne d.o.o. Mostar, Konfekcija Borac d.d. Travnik, KTK Visoko d.o.o. Visoko, Pretis d.d. Vogošća, PS Vitezit d.o.o. Vitez, Putevi BiH i Holding preduzeće Sarajevo, Remontni zavod d.d. Travnik, Sarajevoputevi d.d. Sarajevo, Šipad export-import d.d. Sarajevo, Tehničko remontni zavod Hadžići d.d. Hadžići, Unis Tools d.o.o. Sarajevo, Zavod za saobraćaj d.o.o. Sarajevo, Zrak d.d. Sarajevo i Željezare Zenice d.o.o. Zenica.
U kategoriji privrednih društava sa učešćem državnog kapitala za privatizaciju nalaze se: Aluminij d.d. Mostar, ArcelorMittal d.o.o. Zenica, Bosnalijek d.d. Sarajevo, Energoinvest Comet d.d. Sarajevo, Energopetrol d.d. Sarajevo, Fabrika duhana d.d. Sarajevo, Sarajevo osiguranje d.d. Sarajevo, Energoinvest d.d. Sarajevo.

Moguće da će neka preduzeća iz druge kategorije postati strateška ili da će biti privatizovana

Iz Vlade Federacije BiH navode da spisak od 52 preduzeća nije fiksan i da Vlada FBiH može mijenjati kategorizaciju zavisno od preformansi koje kompanije budu pokazale u narednom periodu.
"Primjera radi, može se desiti da nakon restrukturiranja neko od preduzeća dobije status strateškog preduzeća ili bude predloženo za privatizaciju", saopštio je za Klix.ba direktor Kabineta premijera Federacije Bosne i Hercegovine Samir Iskrić.
On ističe da je namjera Vlade Federacije BiH da svoj fokus usmjeri na reformske poteze, te da će za restrukturiranje državnih kompanija angažovati stručnu pomoć.
"Napominjemo da Vladi FBiH svakodnevno dolaze zahtjevi iz ovih preduzeća za dodjelu sredstava iz budžeta. Planirano je da će se buduće potpore ovim preduzećima usmjeravati putem Direkcije i isključivo koristiti za restrukturiranje u cilju ozdravljenja i izlaska iz kategorije s poteškoćama", zaključio je Iskrić.

Agencija za privatizaciju BiH nije planirala prodati AcelorMittal, Fabriku duhana Sarajevo i Sarajevo osiguranje

Sa druge strane, Agencija za privatizaciju FBiH već je usvojila Program rada i plana privatizacije za 2015. godinu prema kojem je planirana privatizacija 14 preduzeća, a ukupan državni kapital u ovim preduzećima iznosi 772 miliona maraka.
Prije izrade Programa rada i plana privatizacije za 2015. godinu, Agencija za privatizaciju u FBiH zatražila je od resornih ministarstava da se izjasne o privatizaciji preduzeća iz svoje nadležnosti.
Nakon što su se resorna ministarstva izjasnila o namjeri, odnosno mogućnosti privatizacije preduzeća iz svoje nadležnosti, pristupilo se, na temelju pribavljenih mišljenja i u skladu s njima, izradi istog.
Još u mjesecu maju iz Agencije za privatizaciju FBiH potvrđeno nam je da je Agencija vladi Fadila Novalića dostavila sve materijale koje vlada Nermina Nikšića nije uzela u razmatranje.
"Nedavno smo sve materijale dostavili Vladi Federacije BiH koju smo obavijestili da ostajemo pri svim tačkama koje Vlada Federacije BiH na čelu sa Nerminom Nikšićem nije uzela u razmatranje", saopćeno nam je tada iz Agencije za privatizaciju FBiH.
U Programu rada i planu privatizacije za 2015. godinu planirana je, između ostalog, i privatizacija nekoliko firmi koje je Vlada Federacije BiH na 11. sjednici svrstala u kategoriju privrednih društava sa poteškoćama u poslovanju, to su Agrokomerc d.d. Velika Kladuša, Fabrika duhana d.d. Mostar, Hidrogradnja d.d. Sarajevo, Konfekcija Borac d.d. Travnik, KTK Visoko d.o.o. Visoko, PS Vitezit d.o.o. Vitez, Putevi BiH Holding preduzeće Sarajevo, Remontni zavod d.d. Travnik, Šipad export-import d.d. Sarajevo i Željezara Zenica d.o.o.
Zanimljiv je podatak i da se Vlada Federacije BiH odlučila za privatizaciju firmi koje nisu obuhvaćene planom privatizacije Agencije za privatizaciju FBiH, a to su ArcelorMittal d.o.o. Zenica, Fabrika duhana d.d. Sarajevo i Sarajevo osiguranje d.d. Sarajevo.

Poljoprivrednici upozoravaju: Možemo hraniti tri države, ali ne daju nam

Zbog neisplaćenih poticaja iz 2014. godine i odnosa prema poljoprivredi u Federaciji Bosne i Hercegovine Savez poljoprivrednih uruženja FBiH danas se oglasio pozivajući vlasti i nadležne institucije da ispune svoja obećanja, javlja Anadolu Agency (AA).
Iz Saveza poručuju da je dug prema poljoprivrednicima premašio 50 miliona maraka.
"Poljoprivrednici nisu krivi što je taj dug čekao cijelu godinu dana. Mi smo zaista imali razumijevanja. Čekali smo i 100 dana od formiranja nove vlade", poručio je predsjednik Saveza Avdo Muslimović napomenuvši da poljoprivrednici ne mogu više čekati.
Muslimović je podsjetio da je proizvodnja hrane za potrebe stanovništva u BiH sada pala ispod 25 posto.
"To je minimum minimuma, a možemo hraniti tri Bosne i Hercegovine i svi zajedno trebamo sebi postaviti pitanje zašto smo dovedeni u takvu situaciju i zašto je neko protiv proizvodnje hrane u BiH", rekao je Muslimović pozvavši odgovorne koji su dali obećanje da prate poljoprivrednike i obave isplatu poticaja.
Ranije su poljoprivrednici uputili dopis respornoj ministrici finansija Jelki Miličević u kojem je zatražen dijalog. Ministrica se, po riječima Muslimovića, do sada nije oglasila, osim putem medija, što je za poljoprivrednike "apsolutno neprihvatljivo".
Poljoprivrednici zamjeraju ministrici što ih nije odredila kao prioritet, već ga je dala penzionerima i boračkoj populaciji, pritom dajući argument da Međunarodni Monetarni Fond (MMF) nije isplatio tranšu.
"Moram podsjetiti da kada se donosio Zakon o poljoprivredi nije bilo riječi o tome da ćemo mi biti u budžetu MMF-a, već u proračunu FBiH", naglasio je Muslimović najavivši sjednicu Saveza u četvrtak naredne sedmice na kojoj će biti razmatrani dalji koraci.
Savez će također sutra resornom ministru poljoprivrede Šemsudinu Dediću uputiti zahtjev za održvanje sastanka.
"Ukoliko ministar bude želio mi ćemo biti vjetar u leđa i zajedno sa vladom Federacije i parlamenta izboriti se u rebalansu budžeta da se pokrije dug iz 2014. godine i obezbijede sredstva za normalno funkcioniranje u 2015. godini", kazao je Muslimović.
Podsjetivši da do svakog 10. u mjesecu poljoprivrednici moraju izvršiti svije obaveze plaćanja poreza predsjednik Saveza izrazio je nezadovoljstvo što se baš poljoprivrednici stavljaju u kategoriju "ostalih" prilikom isplate poticaja.
"Predloženo ministarstvo finansija nije postavljeno zbog sebe nego zbog nas", naveo je predsjednik Saveza.
Poljoprivredna udruženja također zamjeraju što nadležne institucije i inspekcijski organi ne provode mjere zaštite domaćih proizvođača i tako trgovcima dozvoljavaju odgodu obaveze plaćanja čak do devet mjeseci kao i kršenje obaveze da zastupljenost domaćih u odnosu na strane proizvode u ponudi bude u omjeru 50: 50 posto.
Muslimović je podsjetio da je proizvodnja hrane za potrebe stanovništva u BiH sada pala ispod 25 posto.
"To je minimum minimuma, a možemo hraniti tri Bosne i Hercegovine i svi zajedno trebamo sebi postaviti pitanje zašto smo dovedeni u takvu situaciju i zašto je neko protiv proizvodnje hrane u BiH", rekao je Muslimović pozvavši odgovorne koji su dali obećanje da prate poljoprivrednike i obave isplatu poticaja.

subota, 27. lipnja 2015.

Domaća kompanija Violeta otvara novu tvornicu: Radit će na solarni pogon i 'stvarati nula otpada'

Priča o uspjehu u hercegovačkom gradiću Grude dobila je novi epilog - Tvornica Violeta otvorila je novi pogon za proizvodnju tečnih deterdženata koji u potpunosti radi u skladu s najsavremenijim svjetskim standardima
Ovo su samo neke od osnovnih karakteristika nove tvornice:
  • Proizvodnja 6000 litara na sat
  • Format boca od 50 ml – 5000 ml
  • Vlastiti izvor vode
  • Solarni paneli i energija
  • Nula otpadnih materija, ekološki projekt
  • Energetski visokoiskoristivi proces
  • Vlastita proizvodnja ambalaže
  • Fleksibilno pakiranje s termoskupljajućom folijom
  • Moderan način pakiranja, kodiranja i etiketiranja
  • Robot za paletizaciju
Iako iz ovog pogona već izlaze proizvodi, naredne sedmice, u utorak 30. juna, održat će se i svečano otvaranje kojem će prisustvovati i Predsjedništvo BiH. Tvornicu će svečano pustiti u rad, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić. Isti dan, u rad će se pustiti i nova tvornica deterdženata i dječijih pelena Violeta.
Tvornica tekućih deterdženata proizvodi deterdžente za ručno pranje suđa, deterdžente za rublje, omekšivače i sredstva za osobnu higijenu (šamponi, kupke…).
Violeta je regionalni lider u proizvodnji higijenskih proizvoda, izvozi u preko 15 zemalja. Violeta ima vlastite firme u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Sloveniji, u ostale zemlje u okruženju izvozi preko svojih distributera. Između ostalog, Violeta proizvodi: toaletni papir, kuhinjske brisače, maramice, salvete, pelene za bebe, dječije vlažne maramice, higijenske uloške, pelene za odrasle, kozmetičke vlažne maramice itd.
U nekim kategorijama Violeta je apsolutni lider u prodaji proizvoda u BiH i drži udjele u tržište od preko 50 posto, za kategorije: kuhinjski brisači, toaletni papir, baby maramice, maramice. Violeta je najprepoznatljiviji domaći brand i najprodavaniji bh. brand van granica države.
Nove pelene proizvodit će se prema najsuvremenijoj japanskoj tehnologiji, s brzinom linije od 800 pelena u minuti. Ova napredna tehnologija omogućava proizvodnju superupijajućih pelena iznimne mekoće, s minimalnim rizikom izazivanja iritacija za bebu.

Obračun plata još uvijek na deset uplatnica

U jednom od prvih intervjua koje je dao Fadil Novalić, sadašnji premijer, a tadašnji kandidat za mandatara Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, za Anadolu Agency u januaru 2015. godine, pričao je o prvim potezima nove Vlade FBiH, naglašavajući da će to biti oni koji se najbrže mogu izvesti.
On je tada naveo da će među tim potezima biti i “svakako populistička mjera moratorij na zapošljavanje u javnom sektoru i državnim službama i javnim korporacijama“. Novalić je tom prilikom naglasio da će drugi korak nove Vlade FBiH biti pojednostavljenje obračuna na plaće, objašnjavajući da će se na taj način “odmah” dati poslodavcima signal da će prvo uslijediti pojednostavljenje, a onda i smanjenje obaveza na plaću.
Nakon što je imenovan za mandatara Vlade FBiH, Novalić je u svom ekspozeu u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH ponovio ono što je i ranije rekao: ”Neophodno je pojednostaviti proceduru obračuna plata i uplate pripadajućih obaveza i planiramo umjesto, dosadašnjih 9 ili 10 uplata na različite račune, to svesti na jedan ili dva računa, odnosno jednu ili dvije uplatnice.
Od imenovanja Federalne vlade (31.03.), pa do danas, održano je 11 sjednica Vlade FBiH. Vlada je mjeru moratorija na zapošljavanje u javnom sektoru i državnim službama i javnim korporacijama donijela već na prvoj redovnoj sjednici Vlade FBiH, održanoj 02.04.2015. godine, o čemu je Istinomjer još tada pisao. Međutim, sljedećom najavljenom mjerom Vlada se još uvijek nije bavila.
I mjera moratorija na zapošljavanje u javnom sektoru, kao i pojednostavljenje procedure obračuna plata i uplate obaveza dio su mjera koje čine “Koncept Ekonomskog razvoja 2014.-2018. – Ekonosmki rast i zapošljavanje”, a koji je predstavljen na prvoj sjednici Vlade FBiH. U Konceptu su kao ključne mjere ekonomske politike navedeni smanjenje i nadzor javne potrošnje, smanjenje opterećenja na rad, reforme tržišta rada, poboljšanje poslovnog okruženja, aktiviranje resursa, privreda i potpore privrednim aktivnostima, borba protiv korupcije, te socijalna oblast. U okviru mjere smanjenja i nadzora javna potrošnje između ostalih, predviđena je mjera pojednostavljenja procedure obračuna plata i uplate obaveza.
Osim u gore navedenom Konceptu ekonomskog razvoja, mjera pojednostavljenja procedure obračuna plata se nije spominjala na sjednicama Vlade FBiH. Kako se Vlada FBiH ipak trenutno bavi “mnogo važnijim pitanjima” po interes njenih stanovnika, kao što su raspodjela fotelja i prodaja državnih preduzeća i imovine, ovo obećanje premijera Novalića ostaje neispunjeno.

U Kreševu otvorena fabrika "Juicy", koja će zapošljavati preko 60 ljudi

Svečano otvaranje fabrike za proizvodnju sokova i napitaka "Juicy", koja će zapošljavati preko 60 ljudi i biti proizvodni centar za portfelj brendova "Juicy i TO" za BiH i ostala tržišta u široj regiji, upriličeno je danas u Kreševo.

Vrijednost investicije u nove proizvodne kapacitete Stanić Beveragesa d.o.o. iznosi 6,1 milion eura, a u novoj fabrici opremljenoj modernom Tetra Pak tehnologijom, koja jamči najviše standarde kvalitete proizvoda, biti će zaposleno preko 60 ljudi.

Svečanom otvorenju fabrike prisustvovali su, uz ostale, Dragan Čović, član Predsjedništva BiH, Ivan Todorić, predsjednik Nadzornog odbora Agrokora i Ivan del Vechio, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH.

Inače, sama svečanost otvaranja fabrike upriličena je pod visokim pokroviteljstvom člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragana Čovića, koji je tom prigodom naglasio izuzetni značaj realnog sektora koji omogućava otvaranje novih radnih mjesta i pridonosi jačanju gospodarstva u Bosni i Hercegovini.

Istaknuo je kako upravo ovakvi poslovni projekti trebaju biti u potpunosti podržani od institucija svih razina vlasti.

"Izuzetno sam ponosan na novu fabriku koju smo sagradili u BiH i na činjenicu što smo pokazali da se i u BiH može investirati, zapošljavati lokalne ljude i normalno poslovati. Ovom investicijom u BiH otvorili smo preko 60 novih radnih mjesta, no naši planovi su mnogo veći. Mogu slobodno reći da smo se rezultatima koje smo ostvarili nakon preuzimanja Juicyja dokazali kao dobri i odgovorni vlasnici i poslodavci, a uvjereni smo da ćemo daljnjim širenjem proizvodnje i otvaranjem novih tržišta dodatno ojačati poziciju snažnog regionalnog igrača na tržištu voćnih sokova i napitaka", izjavio je vlasnik Svjetlan Stanić.

Otvaranje nove fabrike prati rast prodaje ukupnog portfelja Juicyja, kako na tržištu BiH, tako i na ostalim tržištima regije, ali i na novim tržištima na koje se planira značajan izvoz proizvoda. Prošlog su mjeseca isporučene prve količine Juicy sokova prema Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a poduzeće planira proširiti prisutnost i prodaju Juicyja i na svim tržištima članica CEFTA-e uključujući Albaniju i Tursku, s kojom Bosna i Hercegovina ima ugovore o slobodnoj trgovini.

Upravo će nova fabrika u Kreševu biti proizvodni centar za BiH i sva tržišta u široj regiji, dok će se postojeća fabrika u Hrvatskoj fokusirati na pokrivanje potražnje u Hrvatskoj i planiranog jačeg izvoza na tržišta zemalja Europske unije. Sukladno planovima proširenja Juicy portfelja i rastu prodajnih rezultata u Stanić Beveragesu d.o.o. planiraju otvaranje i novih radnih mjesta u BiH.

U Stanić Beveragesu su zadovoljni prodajom svojih brendova te ističu rast tržišnih udjela u BiH i Hrvatskoj u zadnjih godinu dana.

Na otvaranju fabrike iz Stanić Beveragesa d.o.o. pohvalili su se rastom prodaje i tržišnog udjela na tržištu BiH i Hrvatske. U prvih pet mjeseci 2015. godine u BiH prodano je oko 90.000 litara voćnih sokova Juicy više nego u istom razdoblju prošle godine.

petak, 26. lipnja 2015.

Moderno ropstvo!

Učili smo da su robovi bili “stvari koje govore”. Crnčili su od zore do ponoći, bez prava na slobodu kretanja, a mogli su biti ubijeni, ili u boljem slučaju prodani, pa kako se kome zalomi – još gore, ako ima gore ili nešto malo bolje. I mislilo se da je to prevaziđena i nepovratna društvena epoha. Onda su se u poslednjim decenijama počeli otkrivati svuda po svijetu pojedini slučajevi ropstva, uz “zgražavanje” malograđanske klase. Posle se vidjelo da to nije baš usamljeni slučaj i da je ropstvo vrlo živo i u današnjim uslovima, sa svim karakteristikama nekadašnje epohe kao i da to nisu izuzeci nego u mnogome i sama suština savremene epohe. Jedina je razlika u tome što je moderni rob formalno-pravno zaštićen. U suštini je sve ostalo isto. I dalje rade od zore do mrkla mraka. I dalje rob ne može napustiti svog gazdu (gospodara). I dalje može biti ubijen a da to niko ne sazna, niti da iko odgovara za to. No, pošto je sve u neprestanom kretanju, ni današnje moderno ropstvo nije baš ostalo potpuno isto. Ono je mnogo uznapredovalo, i neke stvari su se strahovito promijenile i dobile drugu formu.

  Moderno ropstvo je usavršilo svoje mehanizme i dovelo ih, u nekim slučajevima, do savršenstva. Prvo, učinilo je teške lance nepotrebnim kao nešto što narušava “imidž” savremene epohe – epohe diktature kapitala. Savremena epoha je izmislila mnogo suptilnije lance poput kredita i kamata – ono što se naziva dužničkim ropstvom. Kao što je rob morao biti robom da bi preživio, tako je i moderni rob, a to je ogromna većina čovječanstva, vezan mnogo jačim lancima, koji mu ne dozvoljavaju da izađe izvan svijeta diktature kapitala. Sem toga, moderni rob je dodatno “umrežen” na razne načine u taj sistem diktature kapitala. I njegova prava, kretanje i sve ostalo se sve više kontroliše i ograničava. Da ne govorimo o tome da je prinuđen da sve više i mukotrpnije radi, a da će u slučaju pobune protiv ropstva biti proglašen teroristom i ubijen, odnosno, u boljem slučaju, kao nepotrebni višak iznajmljen nekom drugom, ili izbačen da krepava u bijedi- brzo ili lagano, svejedno. Dakle, sve je isto. Problem je što moderno ropstvo osvaja i napreduje.
  Ukoliko moderni rob želi da se svojom voljom isključi iz tog sistema, nema šanse da će mu se to dozvoliti. Potreban je da odrađuje kredite, kamate dok god diše, pa čak i ukoliko u beznađu odluči da se ubije, to neće spasiti njegove najbliže. I to su predvidjeli! Ropstvo se nasledjuje! Uskoro će ispred banaka stajati „specijalci“ koji će te tjerati da moraš ući po još malo tih bezvrednih papira, odnosno para. Dalje, moderni rob je  potreban da bi bio upotrebljen kao topovsko meso u ratovima kao dobrom biznisu, kao pokusni kunić za razne ljekove ili čak da jede i troši taj višak robe i tako učestvuje u lancu  krize hiperpodukcije.
  Ima li nade za moderne robove?  
  Svakako da ima. Prvo je da se priključe onima koji su izašli izvan sistema, ne da bi se pojedinačno spasili, nego da bi se pobunili protiv njega kroz razne oblike gerilske borbe. Drugo je da oni koji ostaju u sistemu počnu sebi priznavati da su robovi. Svijest da si moderni rob može biti pokretački motiv da se počne gristi sam sistem iznutra, putem gradske gerile, raznih formi paralize sistema, građanske neposlušnosti itd.
  Ujesti sitem za srce! – poklič je modernih robova. To znači napadati njegove vitalne djelove na kom on počiva – finansijski kapital, multinacionalne kompanije i multinacionalne oganizacije. To su banke, NATO, medijski centri, sistemi kontrole i represije. Za to ne treba nikakva dozvola “nebeskih, niti ovozemaljskih sila” . Dovoljna je svijest da pripadaš modernim robovima. Eto, i u pobuni robova se napredovalo.
Srušiti diktaturu kapitala!

četvrtak, 25. lipnja 2015.

Dom naroda BiH odbio informaciju o radu državnog Tužilaštva: Ne zna se ko pije, ali država plaća

Informaciju o radu Tužilaštva BiH za 2014. delegati Doma naroda jučer nisu primili k znanju. Kako je navedeno u izvještaju, tužioci Posebnog odjela za ratne zločine su podigli 57 optužnica protiv 119 osoba, što je najveći broj zabilježen u historiji Tužilaštva i predstavlja povećanje od 84 posto u odnosu na broj iz 2013.
Kada su u pitanju krivična djela organiziranog kriminala i korupcije, tužioci tog odjela podigli su 58 optužnica protiv 261 osobe, a izrečene su kazne zatvora  ukupno od 167 godina i devet mjeseci. Delegat Kluba hrvatskog naroda Mario Karamatić (HSS) kazao je kako Tužilaštvo ne radi svoj posao.
Prikupljanje takse
- Imali smo priliku gledati spektakularna uhićenja, pa potom još spektakularnija puštanja. Tu se nije znalo ko pije, ali se vrlo dobro znalo ko plaća - institucije BiH, kazao je Karamatić.
Predsjedavajući Kluba Bošnjaka Halid Genjac (SDA) kazao je da informacija pokazuje da Tužilaštvo BiH ima problema u djelovanju, ali i da napreduje. Usvojeni su zaključci Ustavnopravne komisije Doma naroda, kojima se iskazuje potreba za intervencijom u Zakonu o krivičnom postupku BiH, da s ciljem rasterećenja Tužilaštva BiH od razmatranja najjednostavnijih krivičnih djela, za njih budu nadležna ona kantonalna i okružna. Po hitnom postupku usvojen je prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Javnom RTV sistemu BiH, a kojim se omogućava prikupljanje RTV takse i funkcionisanje sistema. Karamatić je apelirao da se pod hitno izradi novi zakon.
- Tu bi se našla nužnost kanala na hrvatskom jeziku. Potrebno je napraviti korjenitu promjenu. Nije hrvatski jezik ako Darjan Babić pročita dnevnik. Moramo zadovoljiti i hrvatski narod, poručio je Karamatić.
Genjac je od predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića zatražio informaciju o kupovini zgrada za smještaj institucija BiH. Genjac je dodao da je VMBiH u prošlom mandatu izdvojio oko 20 miliona KM za kupovinu objekata, veliki dio tih sredstava je potrošen i objekti su kupljeni. Međutim, naglasio je Genjac, značajan broj institucija kojima su objekti namijenjeni još nije uselio, te odbija smještaj iz raznih razloga. Zvizdić je kazao da se Služba za zajedničke poslove vodila orijentacionim standardom, ali da on u nekim slučajevima nije ispoštovan.
Prigovori na smještaj
- Najeklatantiji primjer su Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, Institucija ombudsmana, Agencija za razvoj visokog obrazovanja, te Institut za nestale. Oni su uputili prigovor zbog nedostatka prostora. Na posljednjoj sjednici VMBiH, Služba je dobila naredbu da se odmah preispita odluka o rasporedu uredskog prostora u Istočnom Sarajevu i Tuzli, vodeći računa o standardima i mislim da će brzo biti riješen problem, zaključio je Zvizdić.
Safet Softić, Fahrudin Radončić, Bariša Čolak, Ljilja Zovko, Sredoje Nović i Darko Babalj imenovani su iz Doma naroda u Zajedničku komisiju za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije, čime je konačno u potpunosti konstituisana i Parlamentarna skupština BiH. Delegati su usvojili i finansijski i godišnji izvještaj Centralne banke BiH za 2014, kao i izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za 2014.

Izmjene ugovora o granici sa Hrvatskom
Delegat Kluba Hrvata Martin Raguž (HDZ 1990) postavio je pitanje o dokumentima koji reguliraju pogranični promet BiH i Hrvatske, ocjenjujući da postoje veliki problemi u njihovoj primjeni. Predsjedavajući VMBiH Denis Zvizdić istakao je da je pokrenuta izmjena ugovora i sporazuma o granici, ali Hrvatska nije izrazila interes za izmjene. Zvizdić je najavio da će se zatražiti od Hrvatske da imenuje svoje članove u zajedničke komisije za izmjenu ovih dokumenata.

Vlada i američki narod daju punu podršku žrtvama genocida u Srebrenici

GRADAČAC - Veleposlanica SAD u BiH Maureen Cormack, komentirajući posljednja događanja oko obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, kazala je da Vlada i američki narod od 1995. godine pružaju punu podršku preživjelim žrtvama genocida.
- Ja također mislim da je nakon 20 godina i približavanja dvadesete godišnjice od genocida potrebno pružiti podršku obiteljima koje su preživjele genocid -  istaknula je veleposlanica Cormack.

Izrazila je nadu da će trenutačne nesuglasice biti prevladane i da će se iznaći kompromis kako bi godišnjica bila dostojanstveno obilježena.

- Nadam se da će strane na neki način naći zajednički jezik i da će uspjeti prevladati situaciju koja se sada dodatno i očigledno zakomplicirala i da će naći načina da se dostojanstveno obilježi dvadeset godina od genocida - istaknula je Cormack

Američka veleposlanica, zajedno s premijerom Federacije BiH Fadilom Novalićem i načelnikom općine Edisom Dervišagićem, u srijedu je simboličnim polaganjem temeljnog kamena, ozvaničila početak radova na izgradnji 14 kuća srušenih u prošlogodišnjim klizištima na području općine Gradačac.

Ministri iz DF-a dolaze na posao, ali ne i na sjednice Vlade FBiH

Četiri ministra u Vladi FBiH iz reda DF-a podnijeli su ostavke, ali je predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara prihvatio samo ostavku ministra Reufa Bajrovića.
Ministar trgovine i potpredsjednik Vlade FBiH Aleksandar Remetić, ministar rada i socijalne politike Milan Mandilović i ministrica okoliša i turizma Snježana Soldat i dalje obavljaju funkcije na koje su imenovani.
Iz Kabineta ministra Remetića potvrđeno je za Klix.ba da on dolazi na posao i radi poslove koje prema procedurama ne može raditi niko osim njega.
No, iz njegovog kabineta nisu nam mogli potvrditi da li će danas prisustvovati sjednici Vlade FBiH koja je zakazana za 10 sati.
Podsjećamo, ministri u Vladi FBiH iz reda DF-a na sjednice Vlade FBiH ne dolaze još od usvajanja sporne uredbe o imenovanju upravljačkih struktura u javnim kompanijama. Ministar i potpredsjednik Vlade Aleksandar Remetić predao je ostavke predsjedniku FBiH Marinku Ćavari 12. juna, ali je on prihvatio samo ostavku ministra Reufa Bajrovića.

BiH treba 300.000 novih radnih mjesta da stigne najgorega u EU

Skoro 1,5 miliona stanovnika BiH je obeshrabreno i ne vjeruje da će ikada naći posao, a ako se tom broju pridoda stvarni broj nezaposlenih, dobijemo da su dvije trećine stanovništva ili nezaposlene ili neaktivne. Ovaj alarmantni podatak iskazan je u studiji Ekonomskog instituta u Sarajevu pod nazivom „Dijagnoza tržišta rada u BiH“.
Muamer Halilbašić, direktor ovog instituta, kazao nam je da su podaci dobiveni iz ankete koja je brojala uzorak od 30.000 ispitanih ljudi.
Imamo problem neaktivnih nezaposlenih. Broj jeste problem, ali je još veći ova neaktivnost. Ako znate da je 80 posto građana duže od godinu nezaposleno, a da 50 posto nema nikako radno iskustvo, ko će njih primiti ako ne rade toliko dugo, ako nema radnog iskustva – kaže Halilbašić.
On ističe da je naša država u usporedbi sa EU u broju zaposlenih odnosno nezaposlenih rangirana vrlo daleko čak i od zemalja koje i unutar EU slabo kotiraju.
Cilj strategije EU 2020 jeste stopa zaposlenosti od 75 posto. Da bismo mi dostigli zemlje koje su po toj stopi u EU najniže rangirane, kao Grčka, Hrvatska, Rumunija, Bugarska, moramo kreirati čak 300.000 radnih mjesta – kaže Halilbašić.
Upravo tu treba da se pokrene vlast, smatra Halilbašić i ističe da treba izmjenama zakona olakšati ljudima zapošljavanje i stjecanje novih znanja i iskustava.

srijeda, 24. lipnja 2015.

ANALIZA PROFESORA ENVERA KAZAZA: Izetbegović je glavna kočnica u BiH

Politička paraliza u Federaciji mogla bi se riješiti kada bi Bakir Izetbegović napustio mjesto predsjednika SDA shvatajući da je on glavna kočnica u FBiH, a samim time i u državi, izjavio je za "Avaz" Enver Kazaz, politički analitičar i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.


Govoreći o trakavici koja je nastala nakon izlaska Demokratske fronte iz vlasti te očajničkom traganju SDA i HDZ-a za parlamentarnom većinom u Federaciji, profesor Kazaz rekao je da je "jasno da ove dvije stranke ne mogu vladati po principu manjinske vlade".
Krajnja dijagnoza
- Ali, još je očiglednije da u ovom trenutku Bakir Izetbegović nema dovoljno koalicionog kapaciteta na političkom polju, i to isključivo zbog svoje ličnosti! Na osnovu toga jasno je da će i Federacija i SDA, a i država, biti u narednom periodu taoci političke ličnosti Bakira Izetbegovića. To je ono što je krajnja dijagnoza jednog oblika liderstva koje je zapravo preživjelo u demokratskom svijetu i koje je i bošnjački narod, a i BiH, koštalo tokom 20 godina svakog oblika razvoja - izjavio je Kazaz za naš list.
Jučerašnji dan dodatno je demonstrirao da je na političkoj sceni u FBiH svojevrsni status quo, odnosno da u većem bh. entitetu na pomolu nema nove parlamentarne većine. Iz DF-a, naime, jučer su iznijeli da od predsjednika FBiH Marinka Čavare (HDZ BiH) očekuju da, kao i u slučaju Reufa Bajrovića, potpiše i ostavke za ostale ministre iz te stranke. Čavara im je, pak, odgovorio da će to učiniti tek kada se svi dužnosnici ove stranke povuku s pozicija, misleći pri tome na potpredsjednika FBiH Milana Dunovića.
Prohodnost reformi
Čavara je dodao da HDZ trenutno ne pregovara o formiranju parlamentarne većine u Federaciji BiH jer "za to još ne postoji mogućnost".
- Trenutno razgovaramo o načinima kako da osiguramo prohodnost svih reformskih zakona iz agende i zakona koji su tiču reformi, a koji su neophodni za FBiH - rekao je Čavara.

BPS ima sporazum sa DF-om

Nakon špekulacija da bi se SDA i HDZ-u u formiranju nove većine, između ostalih, mogao pridružiti i BPS, iz ove stranke poručili su da imaju sporazum sa DF-om na svim nivoima te da u skladu s tim i djeluju. Predsjednik SBiH Amer Jerlagić potvrdio je da nije imao novih poziva od SDA i HDZ-a.

Potpredsjednica Vlade Srbije podržala Rezoluciju o Srebrenici

Zorana Mihajlović, potpredsjednica Vlade Srbije i ministrica za građevinu, saobraćaj i infrastrukturu, jedina je ministrica koja je na sjednici Vlade, krajem prošle nedjelje, podržala tekst rezolucije o genocidu u Srebrenici, saznaje beogradski list Danas.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić tražio je od ministara da se pojedinačno izjasne o rezoluciji koju je Velika Britanija, uz asistenciju Sjedinjenih Američkih Država i Holandije, pripremila za usvajanje u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Osim Zorane Mihajlović, u prvi mah rezoluciju je podržala i Jadranka Joksimović, ministrica za evropske integracije, ali je potom povukla svoju podršku i izjasnila se kao uzdržana.
Svi ostali ministri, njih 14 - glasalo je protiv.
Prema navodima sagovornika lista iz Vlade Srbije, donose Nezavisne, tokom izjašnjavanja nije bilo nikakve rasprave, razmjene mišljenja ili polemike; samo je jedan od ministara prokomentirao da, ukoliko je podrška rezoluciji dobra za državu i javni interes, on ne bi imao ništa protiv, dok se Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, izjasnio unaprijed u smislu pune podrške premijerovom stavu, kakav god on bio.
Ostali ministri izjasnili su se negativno o tekstu rezolucije, bez ikakvih komentara. To je, između ostalog, i bio razlog zbog kojeg je premijer Srbije saopćio da Vlada Srbije ne podržava tekst rezolucije o Srebrenici.
Potpredsjednica Vlade Zorana Mihajlović jedina se do sada izjasnila da je spremna da ide s premijerom u Srebrenicu.
"Vlada Srbije poštuje i svoje i tuđe žrtve i radi na pomirenju u regionu", izjavila je ona, odgovarajući potvrdno na pitanje novinara da li bi i ona išla u Srebrenicu s premijerom ukoliko on bude išao.
Zorana Mihajlović visoka je funkcionerka Srpske napredne stranke, koja uglavnom okuplja nekadašnje članove Srpske radikalne stranke.

Usvojen fiskalni okvir za period 2016-2018

Fiskalni savjet BiH danas je usvojio Globalni okvir fiskalnog bilansa i politika za period 2016–2018. godina kojim je utvrđeno da će godišnji okvir budžeta institucija BiH u tom periodu iznositi 950 miliona KM.

U ovom iznosu su i prihodi koji dolaze sa računa Uprave za indirektno oporezivanje u iznosu od 750 miliona KM, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Sjednicom Fiskalnog savjeta predsjedavao je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić, a prisustvovala je i delegacija Međunarodnog monetarnog fonda, predvođena šefom Misije za BiH Ronom Van Rodenom.

Razgovarano je i o prijedlogu Pisma namjere prema MMF-u i nakon diskusije dogovoreno da razgovori budu nastavljeni sljedeće sedmice.

Misija MMF-a nalazi se u BiH od 10. juna i sa vlastima BiH razgovara o mogućem novom aranžmanu koji bi pomogao u prevladavanju finansijskih potreba i podržao program strukturalnih reformi.

Sastanku je prisustvovao rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Ruben Atojan.

utorak, 23. lipnja 2015.

Kaplan trošio bez kriterija, Kurtešu pozitivna ocjena

Ministarstvo kulture i sporta FBiH, kojim je u prošloj godini rukovodio Salmir Kaplan (SDA), u revizorskom izvještaju dobilo je mišljenje s rezervom, i to zbog niza neregularnosti uočenih kod odobravanja i raspodjele sredstava poreznih obveznika.
Tako su federalni revizori uočili da je Kaplanovo ministarstvo 546.228 KM potrošilo za interventne svrhe, ali bez utvrđenih kriterija na osnovu kojih bi se bodovali aplikanti projekata.
Revizori nisu mogli potvrditi potrebu za trošenjem ovih sredstava budući da je, kako su naveli, Ministarstvu iz tekuće rezerve Vlade već bilo odobreno 748.910 KM interventnih sredstava pa se tako ukupan iznos popeo na, za revizore, neprihvatljivih 1,2 miliona KM.
Neizmirene obaveze od 3,4 miliona do kraja prošle godine, kako su utvrdili revizori, nisu našle utemeljenje u zakonu, jednako kao ni dodjela bespovratnih sredstava u iznosima od po 5.000 KM, budući da je to učinjeno bez prethodno zaključenih ugovora. Konstatirali su da do okončanja revizije 50 korisnika bespovratnih sredstava nije dostavilo izvještaje o namjenskom utrošku sredstava.
Nadalje, Kaplan je prošle godine formirao 26 komisija u koje su ušli uposlenici Ministarstva, a utvrđeno je da je uposlenicima u 12 komisija isplaćena naknada za rad. To je, međutim, kako su naveli, neopravdano, jer isti ti uposlenici za poslove na koje su raspoređeni dobivaju već plaću u Ministarstvu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova, kojim je prošle godine rukovodio Predrag Kurteš, dobilo je, pak, pozitivno mišljenje, jer "istinito i fer prikazuje stanje imovine i obaveza".
Mišljenje s rezervom
I Federalni zavod za statistiku dobio je mišljenje s rezervom, budući da su, suprotno Zakonu u budžetima, iskazani rashodi od 34.950 KM, koji su plaćeni za provođenje ankete o potrošnji domaćinstava u BiH.

Džaba obećanja kad Vlada nema para

U svom ekspozeu premijer FBiH, Fadil Novalić između ostalog je rekao i kako će se Vlada FBiH posebno baviti onim javnim preduzećima koja posluju sa gubitkom:
Fokus ćemo također staviti na program restruktuiranja javnih preduzeća, koja posluju sa gubitkom, sa ciljem rehabilitacije ili ozdravljenja istih, ili njihovog pravovremenog gašenja“, rekao je Novalić u svom ekspozeu 31. marta ove godine.
Na 6. sjednici Vlade FBiH održanoj 22. maja ove godine, Vlada je donijela odluku o razrješenju nadzornih odbora 6. kompanija koje su u potpunom ili djelimičnom državnom vlasništvu, a radi se o kompanijama „Aluminj“ d.d. Mostar, EP HZ HB d.d. Mostar, „Pretis“ d.d. Vogošća, „Hidrogradnja“ d.d. Sarajevo, Rudnici „Kreka“ d.o.o. Tuzla i JP Željeznice Federacije BiH d.o.o. Sarajevo.
Nakon toga, na 9. sjednici, održanoj 4. juna ove godine, Vlada FBiH je donijela Uredbu koja uređuje “vršenje ovlasti na osnovu učešća državnog kapitala u privrednim društvima iz nadležnosti Federacije BiH, upravni i nadzor nad općim aktima i posebne odredbe o postupku u registrima.” Ova Uredba stupila je na snagu 11. juna, da bi potom na 11. sjednici Vlade FBiH koja je održana 18. juna, bila utvrđena lista od 52 preduzeća koja su podijeljena u tri kategorije.
U prvoj kategoriji je 21 strateško privredno društvo, u drugoj 23 koja imaju poteškoće u poslovanju, a u trećoj osam onih za koja bi u narednom periodu bio pokrenut proces privatizacije.
U treću kategoriju Vlada FBiH je svrstala je kompanije Aluminij, AcelorMittal, Bosnalijek, Energoinvest, Energoinvest komet, Energopetrol, Fabriku duhana Sarajevo i Sarajevo osiguranje, a premijer Novalić je nakon sjednice kazao da je bolje da se firme prodaju što prije, jer Vladi treba novac.
Dakle, umjesto izrade programa restruktuiranja ovih javnih preduzeća koja posluju sa gubitkom, Vlada FBiH je donijela Uredbu koja, prije bilo kakvih koraka ka njihovoj rehabilitaciji, odnosno obećanog programa restruktuiranja, ipak predviđa da ovih osam preduzeća bude privatizovano.
Da je premijer Novalić nedosljedan potvrđuje i sljedeča rečenica iz njegovog ekspozea:
Privatizacijski proces dosad u mnogome nije donio spektakularne rezultate, no da bismo postigli što bolji poslovni rezultat u privrednim društvima u većinsko vlasništvu FBiH, trebali bi raditi na osnivanju Direkcije za upravljanje privrednim društvima, povezanim agencijama i zavodima.”
Iako je premijer, dakle, tvrdio da “privatizacijski proces nije donio spektakularne rezultate”, on se ipak odlučio na prodaju preduzeća i prije nego je rješenje pokušao pronaći u najavljenom osnivanju Direkcije koja bi upravljala privrednim društvima. Očigledno je nedostatak sredstava, koji u Budžetu za 2015. godinu iznosi 684 miliona KM, nagnao Vladu da se odluči da osam preduzeća ide u privatizaciju.
Prema svemu navedenom tako možemo zaključiti i da je obećanje o programu restruktuiranja preduzeća koje je dao premijer Novalić, ovim potezom Vlade FBiH prekršeno.

Rezolucija o Srebrenici ipak ne ulazi u proceduru glasanja?

Rezolucija o Srebrenici koju je Velika Britanija, uz asistenciju SAD i Holandije, pripremila za usvajanje u Savjetu bezbjednosti UN, najvjerovatnije se neće naći u proceduri glasanja, piše list "Danas" pozivajuci se na izvore iz Vlade Srbije i iz sjedišta UN u Njujorku.

"Uporno plasiranje jedne rezolucije čiji tekst u prethodnim konsultacijama nailazi na otpore često ne bude ni stavljen na glasanje", rekli su listu diplomatski izvori bliski Vladi Srbije.

Diplomatski izvori iz Vlade Srbije naveli su da, ukoliko se rezolucija ne pojavi pred Savjetom bezbjednosti UN, to ne znači da će ona ići na usvajanje u Generalnoj skupštini UN.

"Pripreme za to su još teže od Savjeta bezbjednosti UN. Treba imati u vidu da Velika Britanija nije, kao bivša država kolonizator, nimalo omiljena na UN sceni", tvrde sagovornici lista.

Oni napominju da je Srbija već neformalno tražila od Rusije da uloži veto na rezoluciju o Srebrenici u Savjetu bezbjednosti UN.

BH POLITIČARI U STRAHU - HVATA IH PANIKA: Njemačka kancelarka Angela Merkel stiže u BiH 9. jula…

Angela Merkel, njemačka kancelarka i jedna od najuticajnijih žena svijeta, početkom jula dolazi u službenu posjetu BiH, saznaju "Nezavisne" iz izvora u Savjetu ministara BiH.

Kako saznaje list, Merkelova se uveliko priprema za službenu posjetu državama regije, a njen dolazak u Bosnu i Hercegovinu tačno je planiran za 9. jul.


Osim posjete BiH, kancelarka Merkel će, prema nepotvrđenim informacijama, posjetiti i srbijansku prijestolnicu Beograd, a takođe i glavni grad Albanije, Tiranu.

Posjeta ostalim državama regije zasad nije u planu.

Iako još nisu poznati razlozi za posjetu njemačke kencelarke Sarajevu, ovaj njen dolazak je nesumnjivo podrška novom evropskom pristupu BiH, kao i njemačko-britanskoj inicijativi, koja podrazumijeva ubrzane integracije, ali i socijalno-ekonomske reforme u zemlji.

Angela Dorothea Merkel, 34. predsjednica njemačke vlade, prvi put je izabrana krajem 2005. gofine, i do sada nije dolazila u posjetu BiH (kao ni u dzge države regije) no inicirala je nekoliko značajnih diplomatskih akcija usmjerenih na stabilizaciju prilika u BiH i regiji.

Pored ostalog, sredniom protekle godine organizirala je sastanak lidera balkanskih država u Berlinu na kome su sudjelovali predstavnici BiH, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Kosova, Makedonije, Crne Gore, Albanije i EU-a.

Na konferenciju u Berlinu pozvani su premijeri, ministri vanjskih poslova i ministri privrede iz navedenih država kako bi usuglasili reginalne infrastrukturne projekte koji bi se finansirali sredstvima EU i Evropske investicijske banke.

ponedjeljak, 22. lipnja 2015.

DIPLOMATSKI IZVORI TVRDE Naser Orić vraća se u BiH do kraja sedmice!

Naser Orić, ratni komandant Srebrenice, koji je 10. juna uhapšen i pritvoren u ćeliji centralnog zatvora "Champ-Dollon" u Švicarskoj, prema pisanju Blica naći će se na slobodi do kraja ove sedmice.


Orić je uhapšen na aerodromu u Bernu po srpskoj potjernici, a švicarski istražni organi imaju rok da u narednih pet dana donesu odluku o zahtjevu za izručenje Beogradu. Ovaj zahtjev će, prema riječima dobro obavještenog diplomatskog izvora "Blica", biti odbijen jer je Orić za zločine u Podrinju 1992. oslobođen pred Haškim tribunalom.
- Bez obzira na to što Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu ima dva nova svjedoka, inače Bošnjaka, radi se o istim događajima, tako da će odluka Švicarske biti da pusti Orića - kaže izvor.
Diplomatski izvor objašnjava da Orićevo hapšenje, zatim privođenje i potom puštanje bivšeg vođe OVK Ramuša Haradinaja u Sloveniji, britanska rezolucija o Srebrenici u UN, ali i haške peripetije oko Vojislava Šešelja treba posmatrati kao dio šire slike.
- Sve to je disciplinovanje Balkana od EU i SAD - ističe sagovornik "Blica".
Zapad želi da se posveti narastajućim problemima sa Rusijom i terorizmom, zbog čega insistira da se na zapadnom Balkanu srede stvari "jednom za uvijek". Zbog toga su političari u regionu prethodnih dana bili "testirani", odnosno pomno se pratilo da li u kriznim situacijama šalju poruke pomirenja ili opet potpaljuju "stare vatre".

Zvanične presude njemačkih sudova: Genocid je dokazan u Foči, Doboju, Osmacima i Kotor Varoši

Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, dokazuju zvanične presude njemačkih sudova, genocid je počinjen i u Foči, Doboju, Osmacima i Kotor Varoši
Naime, domaćoj javnosti malo je poznata činjenica da su tokom devedesetih godina njemački sudovi, još prije Haškog tribunala i Suda BiH, donosili presude za genocid u drugim općinama naše zemlje. Kako je poznato, sve presude Haškog tribunala i Suda BiH, odnose se na srebrenički genocid, koji je počinjen na širem rejonu Podrinja tokom jula 1995. godine.
Njemačka je sudila Novislavu Džajiću, Nikoli Jorgiću, Maksimu Sokoloviću i Đuradu Kušljiću, a oni su se teretili za genocid tokom 1992. godine. Dvije od ukupno četiri presude navedene su i u presudi Radislavu Krstiću, koji je osuđen zbog genocida u Srebrenici. Njemački zakon je, očekivano, nemilosrdan kada je u pitanju procesuiranje i tretiranje genocida.
FOČA – Novislavu Džajiću je suđeno u Minhenu. Vrhovni sud nije mogao neupitno utvrditi da je imao namjeru počiniti genocid, ali, ipak, Džajić je proglašen krivim za 14 slučajeva ubistva i jedan pokušaj ubistva, te osuđen na pet godina zatvora. Iako oslobođen krivnje od genocida, Bavarska sudska komora je zaključila da se u Foči 1992. dogodio genocid.
DOBOJ – Nikola Jorgić je osuđen na četverostruku doživotnu zatvorsku kaznu. Vrhovni sud Düsseldorfa je u presudi 1997. godine zaključio da su zločini u Doboju bili čin genocida. Jorgić je osuđen da je u Grapskoj ubio 22 mještana – žene, starije osobe i invalide. Tri zarobljena Bošnjaka su morala odvesti leševe u masovnu grobnicu. U Ševarlijama je sa paravojnom formacijom zarobio 40 do 50 mještana, te ih mučio, a šestero je samovoljno ubio, dok je sedma žrtva preminula kada je zapaljena u štali zajedno sa šest leševa. Jorgić je također kasnije ubio zarobljenika u zatvoru. Evropski sud za ljudska prava odbio je 2007. njegovu žalbu na presudu. Umro je prošle godine u zatvoru.
OSMACI – Vrhovni sud Düsseldorfa je Maksima Sokolovića 1999. godine osudio na 9 godina zatvora zbog „pomaganja i podržavanja u genocida“. Nisu mu mogli dokazati nijedno ubistvo, ali je zaključeno da je bio vođa četničke paravojske, te da je u okolici svog rodnog sela Osmaci teško mučio barem pet zarobljenih Bošnjaka. Osmaci su opština u RS-u između Zvornika i Kalesije. Ovo mjeseto je prije rata pripadalo općini Kalesija. Tokom agresije svi Bošnajci su protjerani, njih preko 100 je ubijeno, njihova imovina opljačkana, kuće spaljene…
KOTOR VAROŠ – Bavarski vrhovni sud je 1999. godine proglasio Đurađa Kušljića krivim za izvršavanje genocida i osudio ga na doživotnu zatvorsku kaznu zbog ubistva šestero Bošnjaka i naredbe za progon drugog nesrpskog stanovništva dok je bio šef policije u Vrbanjcima. Nakon podignute žalbe, presuda je umanjena u „učestvovanje u genocidu“, ali je njegova kazna ostala nepromijenjena. U cijelom procesu se prije nekoliko godina desio obrat. Naime, prema izjavama Kušljića, njemački savezni tužilac je donio odluku da on bude pušten iz zatvora, ali je presuda ostala na snazi. On je u izjavi za medije kazao da je polovinom 2006. godine protjeran iz Njemačke, te da mu je doživotno zabranjen ulazak u ovu zemlju.

ZATVARA SE PANDORINA KUTIJA: Čaušević sumnjičeni, optuženi ili svjedok? Istraga protiv Kemala Čauševića u završnoj fazi. Glavni državni tužilac Goran Salihović najavio je u Parlamentu BiH da će optužnica u ovom predmetu biti podignuta vrlo brzo

Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, rekao je za "Dnevni avaz" da je istraga u predmetu "Pandora", u kojoj su u junu prošle godine uhapšene 54 osobe pod sumnjom za organizirani kriminal, pranje novca te carinske i porezne utaje, u završnoj fazi.
Prošla je puna godina od spektakularne akcije Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u kojoj su uhapšeni i Kemal Čaušević, bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, Zdravko Cvjetinović, pomoćnik direktora UIOBiH, ali i Anes Sadiković zvani Kralj tekstila.
Na teret im se stavljalo da su budžet BiH oštetili za dvije milijarde KM te da Tužilaštvo ima čvrste dokaze protiv uhapšenih. No, nedugo zatim svi su oni pušteni na slobodu bez podizanja optužnice.
Čaušević, za kojeg je Tužilaštvo, naknadno, tvrdilo da je postao "saradnik ove pravosudne institucije", nikada nije potpisao nagodbu s Tužilaštvom niti je njegov status definiran - je li osumnjičeni, optuženi ili svjedok.
U međuvremenu, javnost su zatalasali njegovi povjerljivi iskazi dati tužiocu Dubravku Čampari, koji su procurili u javnost.
Prije nekoliko dana glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović najavio je u Parlamentu BiH da će optužnica u ovom predmetu biti podignuta vrlo brzo i da će biti obuhvaćen i Čaušević.

Ahmet Davutoglu dolazi u Srebrenicu 22 juni 2015 Izmijenjeno 16:38 CEST Premijer Turske nakon odavanja počasti žrtvama u Potočarima, planira obići povratnike u Žepi.

Posjeta Srebrenici bit će prva posjeta Davutoglua Bosni i Hercegovini u svojstvu šefa turske vlade [Getty]
Turski premijer Ahmet Davutoglu će 11. jula doputovati u jednodnevnu posjetu Bosni i Hercegovini kako bi prisustvovao obilježavanju 20. godišnjice genocida u Srebrenici, javlja Anadolija.
Izvor blizak Vladi Republike Turske je za Anadoliju potvrdio da će premijer Davutoglu prisustvovati obilježavanju godišnjice genocida u Srebrenici u Potočarima.
Očekuje se da se Davutoglu tom prilikom sastane i sa najvišim predstavnicima vlasti u BiH.
Isti izvor je kazao da je planirano da po završetku programa u Potočarima, Davutoglu posjeti i preživjele žrtve i povratnike u Žepi.
Posjeta Erdogana
Bit će to prva posjeta Davutoglua Bosni i Hercegovini u svojstvu šefa turske vlade.
BiH je nedavno posjetio predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan.
On se u BiH zadržao jedan dan, a u fokusu posjete je bila ekonomija.
Tokom sastanka sa članovima predsjedništva BiH potpisano je više memoranduma, sporazuma i ugovora o saradnji između  dvije zemlje.
Erdogan je poručio kako je posjeta Sarajevu bitna za obje zemlje kada je riječ o saradnji na svim poljima.
"Posjeta za nas je jako značajna i vjerujem da je ovo vrijeme u kojem smo posijali sjeme još jače saradnje, koja će dati još bolje plodove", rekao je Erdogan.
Jedan od primjera saradnje je, kako je Erdogan rekao, uvoz mesa iz BiH u Tursku, i to ga posebno raduje jer je trgovinska razmjena u prošloj godini značajno uznapredovala, posebno nakon što je Turska odobrila uvoz mesa iz BiH.

Mladi iz Velike Britanije u Potočarima, neki nikad nisu čuli za genocid u Srebrenici

Ovo se više nikada ne smije ponoviti, poručeno je tokom posjete 17-očlane delegacije iz Velike Britanije koja je nedavno posjetila Srebrenicu.
Ova grupa mladih ljudi došla je u BiH kako bi naučila o svemu onome što se događalo u BiH tokom agresije, a prevashodno o genocidu kako bi dalje širili svoja saznanja u sredinama u kojima žive.
U zaštićenoj zoni UN-a u periodu od 10 dana srpska vojska masakrirala je više od 8.372 dječaka i muškaraca Bošnjaka nakon što su mirovne snage UN-a predale grad srpskom generalu Ratku Mladiću.
Posjetu je organizirala Nozmul Husar koja je kazala da je interes bio veliki interes za odlazak u BiH.
Kadija Allen (19) kazala je da je tokom posjete naučila da je govor mržnje korijen genocida.
Delegacija je posjetila mjesta masovnih grobnica, DNK laboratorije, a susreli su se i sa Udruženjem Majke Srebrenice i čuli njihove potresne sudbine.  
Sophie Thornton, 19, koji proučava međunarodne odnose i politiku na Sveučilištu u Birminghamu, kazala je da nikad prije čula za događaje u Srebrenici.
- Mislim da se to treba promijeniti i da takvo neznanje treba ispraviti. Od Majki Srebrenice čula sam njihove ispovijesti i naučile su me da je opraštanje put do mira – kazala je Thornton.

nedjelja, 21. lipnja 2015.

Novalić šalje BH Airlines pod stečaj?

Bosanskohercegovački državni avioprijevoznik BH Airlines nalazi se na pragu stečaja, nakon što je krajem aprila ove godine austrijska leasing kompanija HETA blokirala račune avioprijevoznika, zbog neizmirenih obaveza za kupovinu dva, već tada, zastarjela aviona.

Ukupni dug BH Airlinesa iznosi blizu 17 i po miliona eura.

Od kraja januara ove godine, kompanija posluje sa samo jednim avionom, budući da je drugi ostao prizemljen u Njemačkoj, nakon što BH Airlines nije bio u mogućnosti platiti troškove redovnog servisiranja svoje letjelice.

Blokirani računi

Premijer vlade Federacije BiH, koja je i većinski vlasnik BH Airlinesa, tvrdi da odluka o stečaju te kompanije ovisi o glavnom kreditoru HETI, koja traži da joj se isplati blizu 11 i po miliona eura.

"Da li BH Airlines ide u stečaj zavisi od njegovog glavnog povjerioca HETE, nasljednice HYPO banke koji zapravo potražuje od BH Airlinesa 23 miliona maraka… postoje dvije opcije… ali odluka o stečaju ne zavisi od nas nego od povjerioca", rekao je premijer Fadil Novalić.

Sa ukupno 3.604 prevezena putnika u prva tri mjeseca ove godine, aviokompanija se našla u situaciji da su joj svi računi blokirani, te da ne može nastaviti poslovanje dok se dio dugova prema kreditorima ne izmiri.

RADNICI "DITE" ZBOG VELIKOG BROJA NARUDŽBI POČINJU RAD U DVIJE SMJENE radom vraćaju ljudsko dostojanstvo

Radnici rade na obnavljaju parovoda, pročišćavaju odvode i sve što je neophodno za rad fabrike Radnici tuzlanskih javnih komunalnih  preduzeća Vodovod, Centralno grijanje i Komunalac, od jutros u krugu fabrike deterdženata Dita obnavljaju parovod i vrše druge radove neophodne za pokretanje proizvodnje u ovoj fabrici. Ovim je ispoštovan jučerašnji dogovor gradonačelnika Jasmina Imamovića sa direktorima javnih preduzeća da se Gradska uprava i javna preduzeća stave u mobilno stanje radi podrške proizvodnji u tuzlanskoj Diti.  Predsjednik Sindikata radnika Dževad Mehmedović rekao je novinarima da je pomoć javnih preduzeća dobrodošla jer nema obrtnih sredstava da samostalno obnovi sve što je bilo zapušteno. "Radnici ovih preduzeće rade na obnavljanju parovoda, koji je neophodan za proizvodnju deterdženata u prahu, drugi uređuju krug, pročišćavaju zapušene odvode i sve drugo što je neophodno za normalan rad Fabrike"- rekao je Mehmedović. On je podsjetio da će Dita u prvoj fazi proizvesti oko stotinu tona deterdženta, koje je naručio Trgovinski lanac Bingo, i dodao da su prve proizvedene količine deterdženta već rasprodate.  Mehmedović je rekao i da će Dita  uskoro početi da radi u dvije smjene jer ima ogromne narudžbe za svoje proizvode.

ponedjeljak, 15. lipnja 2015.

Kada vas ubode osa, pčela ili stršljen – ovo će vas spasiti boli i otekline

Dolaskom ljeta stigla je i sezona uboda različitih kukaca među kojima najveću opasnost šire ose i stršljenovi.
Sljedeći savjet je proširio jedan pčelar, a tko god ga je isprobao potvrdio je samo najbolje rezultate:
Pomoći si možete vrlo lako imate li uza se andol ili aspirin u tableti (najbolje ga je nositi uza se kad idete u prirodu).
Šta napraviti?
Jednostavno navlažite tabletu i stavite je na mjesto uboda.
Držite tako jednu minutu pa potom maknite s mjesta uboda.
Na taj način ćete spriječiti oteklinu, a izostati će i svrbež.
Ubod će vrlo brzo postati prošlost, a trag koji ostaje neprimjetan je.
Djeluje!

petak, 12. lipnja 2015.

Izraelsko vojno tužilaštvo: Djeca ubijena prema zakonu

Ubijeno je više od 500 djece tokom izraelske ofanzive na Gazu prošle godine, a u periodu između 2008. i 2009. godine ubijeno ih je 350, podaci su UNICEF-a.

Hafes je pozvao palestinske vlasti da dokumentaciju o izraelskim zločinima dostavi Međunarodnom krivičnom sudu
 Izraelsko vojno tužilaštvo zatvorilo je slučaj koji je vođen zbog događaja od 17. jula prošle godine kada je na obali Gaze poginulo četvero djece dok su igrali fudbal, javlja Anadolija.
Tužilaštvo u ovom slučaju nikoga nije osudilo jer nisu utvrdili da u ovom slučaju postoji "bilo kakav zločin".
Kako navodi izraelska vojska, nakon krivičnog postupka koji je vođen u vezi sa smrću četvoro djece na obali Gaze, slučaj je zatvoren jer su "piloti postupili prema zakonu".
Niko nije kažnjen
Iz tog razloga, navodi izraelska vojska, niko nije kažnjen.
Direktor Centra za zarobljenike i ljudska prava Fuad el-Hafes kazao je za AA da je "izraelska vojska otvaranjem slučaja ratnih zločina samo prevarila svijet".
Hafes je pozvao palestinske vlasti da dokumentaciju o izraelskim zločinima dostavi Međunarodnom krivičnom sudu.
Izrael već nekoliko godina pod opsadom drži palestinski Pojas Gaze, a tokom 51-dnevnih prošlogodišnjih napada na toj teritoriji u potpunosti je devastirano 9.000 objekata i infrastrukturna mreža.
U periodu od 7. jula do 26. augusta prošle godine u izraelskim napadima u Gazi ubijeno je 2.157, a ranjeno više od 11.000 ljudi.
Ubijeno je više od 500 djece tokom izraelske ofanzive na Gazu prošle godine, a u periodu između 2008. i 2009. godine ubijeno ih je 350, podaci su UNICEF-a.

Biserko: Za hapšenje Orića je kriv vrh Srbije

Mnogi su očito olako shvatili upozorenje koje je Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, iznijela u martu prošle godine, kada je kazala da će Srbija nastaviti svoju strategiju proganjanja i procesuiranja građana Bosne i Hercegovine te da neće odustati od slučaja „Orić", „Dobrovoljačka" ili „Tuzlanska kolona".

Jednako tako, Biserko je i danas odlučna u tvrdnji da iza hapšenja Orića u Ženevi stoji vrh države Srbije, piše danas Dnevni avaz.

- Imate optužnicu, nalog za hapšenje i Interpolovu potjernicu koju izdaje država. To nije došlo nezavisno od neke institucije. Ima naša politika, naše tužilaštvo, prema tome, to jeste akt države - kaže Biserko u intervjuu za Avaz.

Upitana šta bi moglo biti pozadini posljednjeg hapšenja, navodi da Srbija uvijek u rezervi ima te optužnice.

- Svaki put kada je ona pod nekim pritiskom, ona ih aktivira da bi pokazala da su i druge strane involvirane i da imaju istu odgovornost kao i ona. Moguće je da se sve ovo dešava zbog rezolucije o Srebrenici koju najavljuju u Vijeću sigurnosti UN-a povodom 20 godina od genocida u tom gradu. Pa se sada aktivira potjernica protiv nekoga ko je bio aktivan u samoj Srebrenici. Mislim da Srbija pokušava spriječiti rezoluciju o Srebrenici. Ali, rezolucija, ako bude usvojena, prosto je podsjećanje na zločin, podsjećanje ne samo Srbije nego cijelog svijeta, da svijet ništa nije uradio i da su se u međuvremenu desili brojni drugi genocidi. Srebrenica je postala jedna vrsta paradigme - rekla je Biserko.

Po njenim riječima, Srbija bi morala najzad shvatiti da ima nekakvu ozbiljnu moralnu odgovornost zbog Srebrenice, što je, uostalom, naznačeno i u presudi Međunarodnog suda pravde.

- To ona, naravno, nije uzimala u obzir, kao što nije uzimala Rezoluciju Evropskog parlamenta koji je predložio da se 11. juli uzme kao Dan sjećanja na Srebrenicu. Znači, to je mnogo šira akcija, ne obuhvata samo Srbiju nego svijet, i to je sjećanje na nešto što pripada cijelom svijetu. Nažalost, srpska politička elita to ne razumije i uvijek sebe gleda kroz neki viši doživljaj. To, istovremeno, govori koliko oni nisu sposobni da se s time suoče. Pogotovo aktuelna vlast koja je bila na vlasti i kada se to tamo dešavalo - kazala je Biserko.

Vujanovic-u-srebrenici-se-dogodio-genocid

Crna Gora ne odustaje od svog ranije objavljenog stajališta da se zločin u Srebrenici treba kvalificirati kao genocid, a to se poklapa i s mišljenjem Vijeća Evrope, kazao je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, potvrđujući da će prisustvovati ovogodišnjoj komemoraciji genocida u Potočarima.
- Tu nema dileme. Stajalište Crne Gore o tome identičan je stajalištu Vijeća Evrope, koje 11. juli obilježava kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici - izjava je Vujanovića koju u petak prenose podgorički mediji.

Vujanović je kazao da u Potočare odlazi s osjećajem dubokog poštovanja prema svim nevino stradalim žrtvama.

- Ovo govorim ne samo kao predsjednik Crne Gore nego i kao čovjek koji se nada i vjeruje da se ono što se dogodilo u Srebrenici neće ponoviti. Nikome i nikada - kazao je Vujanović.

Upitan o problemu koji Crna Gora ima s Hrvatskom oko Prevlake, Vujanović je kazao da su se dvije države dogovorile da pitanje Prevlake riješe pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu, dodajući kako se podrazumijeva da će odluka Suda, ma kakva ona bila, biti obvezujuća za obje države.

Kada su u pitanju NATO integracije, Vujanović je kazao da vjeruje da će krajem godine Crna Gora dobiti poziv za članstvo u Savezu.

On je podsjetio da je prvi put u historiji NATO-a otvorena mogućnost da poziv za članstvo nekoj državi bude upućen u razdoblju između dva summita.

- Prvi put je uveden poseban vid komunikacije s nekom državom, takozvani intenzivni i fokusirani dijalog koji podrazumijeva specifičan način snaženja veza članica NATO-a i Crne Gore, a sve u cilju ubrzanja procedure pridruživanja. Uostalom, Crna Gora danas je jedina država kandidatkinja za NATO koja uživa takvu poziciju - kazao je Vujanović.

Upitan komplicira li ulazak Crne Gore u NATO dodatno odnose Podgorice i Moskve, nakon što se Crna Gora pridružila evropskim sankcijama protiv Rusije, Vujanović je podsjetio na stajalište ruskih dužnosnika da je članstvo u Alijansi stvar Crne Gore.

- Nakon referenduma, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i njegov zamjenik Aleksandar Meškov, prilikom posjeta Podgorici, u dva su navrata iskazali jasno stajalište da je članstvo u NATO-u stvar suverene odluke Crne Gore i da će Kremlj, u tom smislu, poštovati svaku odluku naše države - podsjetio je Vujanović.

Crna Gora ne odustaje od svog ranije objavljenog stajališta da se zločin u Srebrenici treba kvalificirati kao genocid, a to se poklapa i s mišljenjem Vijeća Evrope, kazao je predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, potvrđujući da će prisustvovati ovogodišnjoj komemoraciji genocida u Potočarima.
- Tu nema dileme. Stajalište Crne Gore o tome identičan je stajalištu Vijeća Evrope, koje 11. juli obilježava kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici - izjava je Vujanovića koju u petak prenose podgorički mediji.

Vujanović je kazao da u Potočare odlazi s osjećajem dubokog poštovanja prema svim nevino stradalim žrtvama.

- Ovo govorim ne samo kao predsjednik Crne Gore nego i kao čovjek koji se nada i vjeruje da se ono što se dogodilo u Srebrenici neće ponoviti. Nikome i nikada - kazao je Vujanović.

Upitan o problemu koji Crna Gora ima s Hrvatskom oko Prevlake, Vujanović je kazao da su se dvije države dogovorile da pitanje Prevlake riješe pred Međunarodnim sudom pravde u Den Haagu, dodajući kako se podrazumijeva da će odluka Suda, ma kakva ona bila, biti obvezujuća za obje države.

Kada su u pitanju NATO integracije, Vujanović je kazao da vjeruje da će krajem godine Crna Gora dobiti poziv za članstvo u Savezu.

On je podsjetio da je prvi put u historiji NATO-a otvorena mogućnost da poziv za članstvo nekoj državi bude upućen u razdoblju između dva summita.

- Prvi put je uveden poseban vid komunikacije s nekom državom, takozvani intenzivni i fokusirani dijalog koji podrazumijeva specifičan način snaženja veza članica NATO-a i Crne Gore, a sve u cilju ubrzanja procedure pridruživanja. Uostalom, Crna Gora danas je jedina država kandidatkinja za NATO koja uživa takvu poziciju - kazao je Vujanović.

Upitan komplicira li ulazak Crne Gore u NATO dodatno odnose Podgorice i Moskve, nakon što se Crna Gora pridružila evropskim sankcijama protiv Rusije, Vujanović je podsjetio na stajalište ruskih dužnosnika da je članstvo u Alijansi stvar Crne Gore.

- Nakon referenduma, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i njegov zamjenik Aleksandar Meškov, prilikom posjeta Podgorici, u dva su navrata iskazali jasno stajalište da je članstvo u NATO-u stvar suverene odluke Crne Gore i da će Kremlj, u tom smislu, poštovati svaku odluku naše države - podsjetio je Vujanović.
- See more at: http://www.avaz.ba/clanak/182363/vujanovic-u-srebrenici-se-dogodio-genocid#sthash.ArVvotTf.dpuf