subota, 22. kolovoza 2015.

Novi Zakon o prebivalištu i boravištu državljana BiH imat će negativne posljedice za povratnike

Ministar za civilne poslove Bosne i Hercegovine Adil Osmanović (SDA) ocijenio je da će novousvojeni Zakon o prebivalištu i boravištu državljana BiH imati najveće negativne posljedice po povratničku populaciju.
Adil Osmanović za Radiosarajevo.ba: Nadamo se da ćemo otvoriti Zemaljski muzej do 15. septembra
Izrazio je bojazan da je on donesen najviše iz tog cilja, a naglasio je i da je nova procedura promjene prebivališta usložnjena.
Da je zakon barem jednim članom naznačio, kaže ministar, da se pitanje vađenja ličnih dokumenata ne odnosi na one porodice i njihove članove koje su u periodu od 1992. do 1995. godina bile prisilno protjerane onda bi taj zakon bio razumljiv.
"Ovako najveći problemi imat će povratnička populacija kako za one koji se vraćaju u Federaciju BiH tako i za one koji se vraćaju u Republiku Srpsku", stav je Osmanovića
U razgovoru za Fenu o ovom zakonu, ministar za civilne poslove Adil Osmanović naglašava da je najviše sporan zapravo član 8. Zakona koji propisuje da osobe moraju imati valjan osnov za prijavljivanje na određenoj adresi, a dokazi su vlasništvo i suvlasništvo nad imovinom.
Ministar se osvrnuo i na samu proceduru donošenja izmjena i dopuna zakona, podsjećajući da se na ovaj zakon nije moglo djelovati amandmanski jer je bio u hitnoj proceduri u državnom parlamentu.
Budući da je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) Halid Genjac (SDA) ranije najavio da će zbog donošenja ovog zakona biti upućena apelacija Ustavnom sudu BiH, Osmanović je izrazio nadu da će Ustavni sud osporiti izmjene Zakona naročito člana 8. jer se njime ograničavaju prava sloboda i odabira mjesta življenja.
Ukoliko do toga ne dođe, odnosno ukoliko Ustavni sud ne ospori neke članove ovog zakona, Osmanović kaže da Ministarstvo može pokrenuti neke procedure, ali zato je potrebna politička volja da bi Zakon bio usvojen na Vijeću ministara i u oba doma PSBiH.
"Ne znam, u ovom trenutku da li bi postojala takva politička saglasnost da se naprave neke izmjene. Ministarstvo će povlačiti određene poteze nakon što se o ovoj apelaciji izjasni Ustavni sud BiH", naglasio je Osmanović.
Izmjene i dopune Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH stupile su na snagu krajem jula, a propisao je da su u postupku prijavljivanja prebivališta i adrese stanovanja, državljani dužni da prilože dokaz da imaju valjan osnov za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju.
Kao valjan osnov za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju, smatra se dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu stana ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje, ovjeren ugovor o zakupu ili ovjeren ugovor o podstanarskom odnosu uz ovjeren dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stanodavca.
Kada je u pitanju provedba ovog zakona u Kantonu Sarajevo nisu evidentirani nikakvi problemi, a ono što je primijećeno, kazala je Fenidirektorica Uprave administracije i podrške MUP-a KS-a Sanja Petrović, jeste povećano interesiranje građana o načinima na koji mogu ostvariti ovo svoje pravo.
Zakon nalaže da su nadležni organi dužni u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ovog zakona, za svakog državljanina s evidentiranim prebivalištem izvršiti provjeru ispunjenosti uvjeta o čemu će nadležna Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) u roku od 90 dana od dana stupanja Zakona na snagu donijeti provedbene propise.
Petrović naglašava da će se u saradnji sa svim nadležnim institucijama preduzeti potrebne aktivnosti da bi se postupak provjere uvjeta iz člana 8. Zakona odvijao dinamikom koja će omogućiti ovom ministarstvu i njegovim organizacionim jedinicama i prije svega građanima da ispune obavezu propisanu zakonom i u propisanom roku.
"U ovom prijelaznom periodu, dakle do donošenja potrebnih provedbenih propisa, predlažemo građanima koji predaju zahtjev za zamjenu lične karte, da u isto vrijeme prilože i dokaz da imaju valjan osnov za prebivalište na adresi na kojoj su prijavljeni, da ih ne bismo ponovno pozivali po tom osnovu", istaknula je.
Kako je Feni rečeno iz Ministarstva za unutrašnje poslove Republike Srpske, s obzirom na to da je od dana stupanja na snagu navedenog Zakona protekao relativno kratak period, organizacione jedinice MUP-a koje implementiraju postupak prijave, odnosno odjave prebivališta ili boravišta i adrese stanovanja, do sada nisu imale određenih problema u spomenutim postupcima.
"S tim u vezi, od organizacionih jedinica je zatraženo dostavljanje svih eventualnih nejasnoća i nedoumica u primjeni odredbi navedenog zakona, kako bi im se pružile konkretne instrukcije radi jedinstvenog postupanja. Otklanjanje poteškoća u primjeni navedenog zakona je primarni cilj MUP-a RS-a", pojašnjeno je.
Zaključeno je da će nakon toga za svakog državljanina s evidentiranim prebivalištem pristupiti izvršenju provjera ispunjenosti uvjeta iz člana 8. stav 2., 3., 4. Zakona, imajući u vidu činjenicu da rok od pet godina (rok za izvršenje provjera), ističe 29. jula 2020. godine.

utorak, 18. kolovoza 2015.

Služba za zapošljavanje u ZDK: direktoru regres od 2.800KM radnicima otkazi i mobing

Poslanik i zamjenik predsjedavajuće Skupštine Zeničko-dobojskog kantona Jasmin Duvnjak uputio je javni poziv privremenoj upravljačkoj strukturi Javne ustanove Služba za zapošljavanje ZDK, da se odmah ispoštuju zaključak kantonalne Skupštine i hitno smijeni menadžment te službe.
Prema ranijem zaključku Skupština ZDK je zatražila smjenu aktuelnog direktora Ratka Orlandića, i to “zbog lošeg i nesavjesnog poslovanja, rastrošnosti, narušenih međuljudskih odnosa, mobinga, zapošljavanja po stranačko-porodičnim linijama, slabih mjera borbe protiv nezaposlenosti, te zbog činjenice da je Vlada Kantona odbila dopunjeni izvještaj o radu Službe za zapošljavanje za 2014.godinu“.
Duvnjak naglašava da se u toj ustanovi iz dana u dan stanje pogoršava, da direktor provodi nezapamćene represije i pritiske na uposlenike-neistomišljenike, da radnicima dodjeljuje otkaze i u trenucima dok su na bolovanju, da se krše Statut i Pravilnik o radu te da se u vrijeme ekonomske krize ne poštuje program mjera štednje, “pa se direktoru isplaćuje regres od skoro 2.800 KM“.
On konstatuje da su pojedini politički moćnici i mešetari, zbog ličnih interesa, mjesecima opstruirali toliko neophodne promjene u Službi za zapošljavanje.
Duvnjak u pisanoj izjavi za javnost navodi da očekuje da nadležna tužilaštva, inspekcije i policijske agencije, još jednom, ozbiljno i odgovorno, ispitaju veoma jasne i konkretne navode o nepotizmu i zapošljavanju po stranačko-porodičnim linijama u toj ustanovi.
- Krajnje je vrijeme da naše društvo krene u otvorenu i bespoštednu borbu protiv korupcije, posebno zloupotreba prilikom zapošljavanja – naveo je Duvnjak.

ponedjeljak, 17. kolovoza 2015.

Nakon svega, treba se zahvaliti i FIS Vitezu, koji je dan prije finala uplatio 10 000 €, da bi naši kadeti mogli nastaviti takmičenje, bez njih, ovo ne bi bilo moguće, zato veliko hvala ovim dobrim ljudima!

Nakon svega, treba se zahvaliti i FIS Vitezu, koji je dan prije finala uplatio 10 000 €, da bi naši kadeti mogli nastaviti takmičenje, bez njih, ovo ne bi bilo moguće, zato veliko hvala ovim dobrim ljudima!

Doček košarkaša: Pokažimo dostojanstvo, pokažimo da se znamo veseliti bez pucanja

Sreća je ogromna! Narodu na koljenima, koji je decenijama ponižavan, ignoriran, zatiran, dezorijentiran, pljačkan, manipuliran... malo treba za radost.
U državi koja je šampion neodgovornosti i proizvoljnosti, koja prva mjesta obično zauzima na listama najlošijih, nismo baš navikli na uspjehe međunarodnih razmjera. U sveopćem sivilu, nismo baš vični radovanju.  
Pucnjava nije dostojanstvena, pucnjava nije radost!
Neophodnu infuziju optimizma sinoć su nam dali košarkaški kadeti, postavši prvaci Evrope?
Znamo li se nositi s njihovim uspjehom? Znamo li biti dostojanstveni kao što su dostojanstveni naši šesnaestogodišnji Zmajevi? Znamo li se radovati časno? 
Šenlučenje i pucnjava ne trebaju biti zvučna slika radosti. Ne tako davno, rafali i plotuni odnosili su živote bh. mladosti. Da rafala nije bilo, možda bismo danas i češće imali priliku biti ponosni.
Košarkaški Zmajevi zlatnu medalju u Sarajevo će donijeti večeras u 19.30 kada slijeću na Međunarodni aerodrom Sarajevo. S aerodroma će u autobusu krenuti prema centru Sarajeva, a građani će ih dočekati ispred Vječne vatre
Zato večeras, kada u centru Sarajeva budemo dočekivali naše Zmajeve, neka pjesma i sirene budu naš glas.
Nemojmo pucnjavom i šenlučenjem umanjivati veličinu trenutka. Nemojmo rafalima vrijeđati bh. mladost!
Budimo dostojanstveni, naši zlatni momci to zaslužuju! 

Milorad Dodik u svom stilu čestitao zlatnim košarkašima

Kadetska reprezentacija Bosne i Hercegovine u košarci osvojila je prvo mjesto na Evropskom prvenstvu u Litvaniji.
Komentirajući činjenicu da su četiri mlada košarkaša iz Srpske ostvarila zapažen rezultat na ovom prvenstvu, javlja novinska agencija Srna, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da čestita ovim mladim košarkašima koji su dokaz da veliki uspjeh dolazi uz velika lična odricanja i angažman.
"Republika Srpska je rasadnik mladih i talentiranih sportista što potvrđuje i ovaj uspjeh košarkaša", istaknuo je Dodik.

subota, 1. kolovoza 2015.

Posao iz snova: Za 35 sati poslanici zaradili 15.000 KM

Državni poslanici Bosne i Hercegovine, njih 67 (42 u Zastupničkom domu i 15 u Domu naroda), među najplaćenijima su u Evropi.
U principu, prosječna plata u Parlamentu BiH je oko pet hiljada KM. A, kako neki od njih ubiru i različite naknade, pojedinci na svoj račun mjesečno zarade oko sedam hiljada KM.
Prema izvještaju Centara civilnih inicijativa (CCI), koji su radili monitoring za prva tri mjeseca ove godine, situacija je sljedeća: u ovom periodu Zastupnički dom je imao deset sjednica i one su ukupno trajale oko 35 časova. Na 15 pauza u ovom periodu potrošeno je 8,5 sati.
Dom naroda je u istom periodu imao pet sjednica na kojima su proveli oko sedam sati, uz tri pauze na koje su potrošili oko sat vremena.
Usvojili su, u tom vremenu, čak dva zakona, i to oba u martu. Četiri akta su odbili, a jedan povukli iz procedure. U proceduri je ostalo deset zakona.
Hoće se reći da Bosna i Hercegovina definitivno ima "najskuplje" zakone u regiji. Kada se njihova plata uporedi s brojem radnih sati, dođe se do računice da nas jedan zakon košta suludih 428 hiljada maraka...
Sistem opravdanog i neopravdanog izostanka još uvijek nije precizno definisan u državnoj skupštini, pa je ovo nešto što poslanici često (is)koriste. Najviše izostanaka u Zastupničkom domu imao je Nikola Špirić (SNSD) koji nije bio na osam od deset održanih sjednica. Nenada Lalića (SDS) nije bilo na tri sjednice. Njih 25 od 67 prisustvovalo je svim sjednicama.
Najviše izostanaka u Domu naroda imao je Nebojša Radmanović (SNSD) koji nije bio na dvije sjednice.
Što se tiče same aktivnosti državnih poslanika, najaktivniji je bio Denis Bećirović (SDP) koji je učestvovao u 16 diskusija, imao četiri intervencije, jedan prijedlog zakona, deset replika i dva zaključka. Slijede ga Damir Arnaut i Mirsad Đonlagić (SBB), Zaim Backović (BPS), Nikola Lovrinović (HDZ), te Aleksandra Pandurević (SDS).
Nula aktivnosti u Zastupničkom domu imali su: Sadik Ahmetović (SDA), Mensura Beganović (DF), Nenad Lalić (SDS), Monika Tomić (HDZBiH) i Jovan Vukovljak (DNS).
Delegati Doma naroda, zbog kašnjenja pri konstituisanju Doma te zbog prekida 3. sjednice zbog nedostatka kvoruma za rad (tri izaslanika iz Kluba srpskog naroda nisu došla na sjednicu), nisu imali značajnijih individualnih aktivnosti u prvom kvartalu ove godine.