Bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje
Kemal Čaušević, kojeg zajedno sa još 53 lica sumnjiče da je budžetu BiH
nanio štetu veću od dvije milijarde KM, u svom iskazu optužio je neke od
vodećih BiH političara za nezakonite radnje preko UIO.
Novinska agencija Patria došla je u posjed faksimila
iskaza koji je Kemal Čaušević dao državnim istražiocima u kojem svjedoči
o milionskom kriminalu koji su počinili visokopozicionirani ljudi u
raznim političkim strankama, između ostalih i predsjednik SDA Sulejman
Tihić, te predsjednk HDZ-a Dragan Ćović.
Čaušević je u svom iskazu naveo i političare koji su
od njega tražili ogromne finansijske povlastice za određene firme ili
druge usluge, a među njima su Nikola Špirić, Milorad Dodik, Aleksandar
Džombić, Vjekoslav Bevanda, v.d. ministar bezbjednosti Mladen Čavara,
aktuelni poslanici SDA u Predstavničkom domu PS BiH Šemsudin Mehmedović i
Sadik Ahmetović, te sadašnji direktor UIO Miro Džakula.
U faksimilu Čauševićevog iskaza koji je objavila novinska agencija Patrianavedena
su imena političara koji su od njega tražili ogromne finansijske
povlastice za određene firme ili druge usluge, a među njima su: Nikola Špirić, Dragan Čović, preminuli lider SDA Sulejman Tihić, Milorad Dodik, Aleksandar Džombić, Vjekoslav Bevanda, v.d. ministra bezbjednostiMladen Čavara, aktuelni poslanici SDA u Predstavničkom domu PS BiHŠemsudin Mehmedović i Sadik Ahmetović, te sadašnji direktor UIO Miro Džakula.Čaušević je u svom iskazu naveo da je Milorad Dodik dugo vremena od njega tražio da na mjesto pomoćnika direktora Sektora za carine postavi Zdravka Cvjetinovića koji je u akciji ”Pandora” uhapšen kao drugi najvažniji čovjek u aferi teškoj preko dvije milijarde KM.
– Milorad Dodik dugo vremena je vršio pritisak na mene da na mjesto šefa carina stavim Cvjetinovića, a na mjesto šefa Odjeljenja za kontrolu velikih poreskih obveznika Dubravka Prstojevića. U tim pritiscima učestvovao je iVelibor Šotra, osoba vrlo bliska Miloradu Dodiku – izjavio je Čaušević.
On tvrdi da Dodiku nije izašao u susret po pitanju Prstojevića jer za tako nešto nije bilo zakonskih mogućnosti, ali da je jedna od prvih odluka njegovog nasljednika u direktorskoj fotelji Mire Džakule bila upravo postavljenje Dubravka Prstojevića na poziciju koju je tražio Dodik.
Dobar dio Čauševićevog iskaza odnosi se na ”usluge” koje je od njega tražio Nikola Špirić, a koje su se odnosile na povrat poreza, oslobađanje od carine i zapošljavanje. Čaušević je, takođe, optužio Špirića za uzimanje mita.
Odmah nakon imenovanja na poziciju predsjedavajućeg Savjeta ministara, Špirić je od Čauševića zatražio da Goranu Marinkoviću, odnosno njegovom preduzeću ”Marinković Comerc”, vrati porez od 500.000 KM. Akt Poreske uprave RS kojim se zahtijevao povrat PDV-a bio je nečitko potpisan i nije se vidjelo ko je njegov potpisnik, pa je Čaušević zadužio svog pomoćnika Dževada Nekića da provjeri o čemu se radi.
– Vrlo brzo, možda poslije pola sata, nazvao me Špirić i verbalno me napao i stavio mi do znanja da nije zadovoljan mojim ponašanjem. Obratio mi se riječima: ‘Nisam to očekivao od tebe, lijepi moj direktore!’ Bilo mi je jasno da nešto nije uredu, jer što bi se on brinuo o nečemu što je zakonito, a ukoliko je sve čisto, zašto bi bilo kome smetalo da se provjeri, naveo je Kemal Čaušević u svojoj izjavi.
Pola miliona je, priznao je, nakon Špirićeve intervencije vraćeno bez dodatnog problematizovanja firmi ”Marinković Comerc” jer ”nije želio da remeti dobre odnose sa premijerom”.
– To je osoba (Marinković, op.aut.) koja ima specijalan odnos sa Nikolom Špirićem i Špirić mu koristeći svoj položaj konstantno pomaže. Marinković je bio predmetom naše istrage u isto vrijeme za praktično iste stvari kao poznati slučaj ”Čago” (utaja poreza i pranje novca,op.a. ) u kojem je podignuta optužnica, tvrdi Čaušević, objašnjavajući da je i u slučaju Marinković UIO podnijela izvještaj, ali da istraga nikada nije završena i provedena jer je ”bio zaštićen”.
Prema navodima bivšeg direktora UIO, na zahtjev Nikole Špirića i bivšeg pravobranioca BiH Dragice Miletić, u hotelu Šeher primio je Marinkovića koji je pokazao zabrinutost za svoju sudbinu i strah da će ”odmah nakon Čaga i on biti uhapšen”.
– On je meni tada priznao da ima nešto njegove krivice, a da je to manje u odnosu šta radi Kekerović (Mladen Kekerović i još osam lica optuženi su za organizovani kriminal, poresku utaju i nezakonit povrat PDV-a u iznosu od 10 miliona KM, op.aut.), stoji u Čauševićevoj izjavi.
Interesantno je da se odmah nakon ovog susreta, prema sopstvenom priznanju, Čaušević u hotelu Holiday in, sastao sa pravobraniocem Dragicom Miletić i tužiocem Dragicom Glušac koja je zadužila Marinkovićev predmet koji nikada nije završen.
– Bojim se da iza svega stoji Nikola Špirić. Goran Marinković mi je otvoreno rekao da plaća Nikolu Špirića, jer mu se isti nameće, kazao je Čaušević.
Nema komentara:
Objavi komentar